آموزش سی شارپ - جلسه سوم
تاریخ انتشار:۱۴:۱۸ ۱۳۹۹/۱۱/۸

آموزش سی شارپ - جلسه سوم


کپی کردن یک فرم در برنامه سی شارپ


در بخش قبل با محیط ویژوال استودیو آشنا شدیم و یک برنامه گرافیکی ساده را ساختیم و نتیجه را با هم مشاهده کردیم.
در این بخش میخواهیم نحوه کپی کردن یک فرم را با هم  یاد بگیریم . پس در ادامه با آرین تاپ لرن همراه باشید.
در  ابتدا برنامه قبلی را که با هم ساخته بودیم باز میکنیم   بر روی  Form1.cs راست کلیک کرده و copy یا ctrl+c را می زنیم.


سپس بر روی نام پروژه راست کلیک کرده و paste را می زنیم. یک فرم جدید با نام Form1-copy.csبرای ما می سازد که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 و همینطور در پایین تصویر می بینیم که مقدار زیادی error برای ما صادر شده که علت ایجاد آنها را در ادامه بررسی و برطرف می کنیم.


به علت تکراری بودن نام فرم هایی که ایحاد کردیم ، فرم جدید را rename می کنیم و نام جدیدی را به آن اختصاص می دهیم.

نکته :همانطور که در آموزش سی شارپ در محیط کنسول دیدیم ،  نام متغیر ها و فرم ها و کنترل ها باید به گونه ای تعیین شود که مشخص کننده عملکرد آن ها باشد در سی شارپ برای هر کنترل یک پیشوند مناسب و از پیش تعریف شده که جزو قواعد ویژوال است استفاده میکنیم که کدنویسی و استفاده آن را برای خودمان و دیگران سهولت ببخشیم.

به عنوان مثال برای فرم ها از پیشوند frm  (با حروف کوچک) استفاده می کنیم.در اینجا نام فرم کپی شده جدید را به frmBasic تغییر می دهیم. همانطور که قبلا هم گفته شد معمولا برای نامگذاری در ویژوال استودیو از دو روش camel case و pascal case استفاده می کنیم .

در روش camelCase اولین کلمه را با حرف کوچک و حرف اول کلمه های بعدی را با حرف بزرگ تایپ می کنیم.
و در روش PascalCase حرف اول تمام کلمات را با حروف بزرگ نامگذاری می کنیم.
اینها قواعد ویژوال استودیو هستند و بهتر است برای نامگذاری استفاده شوند تا کد تمیزتری داشته باشیم.

سپس روی frmBasic.cs راست کلیک کرده و view code را می زنیم یا کلید F7 ، صفحه کدهای مخصوص frmBasic را می بینیم.همانطور که در شکل بالا می بینید با اینکه ما نام فرم جدید را تغییر دادیم در صفحه کد نام فرم ما هنوز Form1 بوده و error داده است پس باید این نام ها را با نام فرم جدیدی که ساختیم یکی کنیم تا error ها از بین برود.

دو قسمتی که در شکل زیر نشان داده شده است را با نام فرم جدید یعنی frmBasic تغییر می دهیم. error آنها برطرف می شود ولی هنوز یک قسمت دیگر وجود دارد که error داده است:


ارور ()initializeComponent را باید در قسمت frmBasic.Designer.cs درست کنیم. در پنجره solution Explorer به سراغ frmBasic.Designer.cs می رویم آن را باز می کنیم و در قسمت بالای صفحه کد ها می بینیم که هنوز نام فرم ما با نام Form1 همنام است و علت ارور هم همین می باشد.


نکته: صفحه designer صفحه ای است که وقتی ما یک دکمه یا لیبل یا هر چیزی به صفحه اضافه می کنیم مقدار زیادی کد در قسمت designer به صورت خودکار توسط خود ویژال استودیو تولید می شود.


نام فرم را در صفحه کدهای frmBasic.Designer.cs به نام frmBasic تغییر می دهیم . مانند شکل زیر:در تصویر زیر می بینیم که تمام error ها از بین می روند و فرم ما با موفقیت کپی می شود.

دوستان عزیز نظرات و پیشنهادات خود را با آرین تاپ لرن در میان بگذارید.نویسنده: س.فخری


نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
کد امنیتی: 29770